Answers to revision

 

Q1.

  1. $525,300/102,000 hrs =$5.15 DLH
  2. $5.15 x 22,500 hrs =$115,875
  3. Applied MOH = $5.15 x 105,000 hrs = $540,750

Actual MOH= $520,000

Overapplied MOH =$20,750

 

 

Q2.

1.

 

DM

Conversion

Beginning WIP*

7,000

7,000

Started and finished*

18,000

18,000

Ending WIP

5,000

3,000

EU

30,000

28,000

 

*similar to units transferred to next dept = 25,000

 

2. cost per EU

 

Total Cost

Materials

Conversion

Cost to be accounted for:

     

WIP , beg.

$10,400

$6,600

Cost added during March

$34,600

$106,400

Total cost

EU

 

30,000

28,000

Unit cost

 

 

  1. cost in ending WIP

= 5,000x 1.5 + 3,000 x 4.04

= $19,607

 

 

Q3.

  1. Mach.Setup: $200,000/100=$2,000/ setup
  2. Inspection: $75,000/1,000 =$75/inspec

    Others: $200,000/20,000=$10/Mhr

  3. OH applied to Product A order:

 

Mach Setup

(4x $2,000=)

$8,000

Inspec

(10 x $75 =)

750

Others

(500 x $10=)

5,000

Total

 

$13,750

 

Q4.

a. $850,500+230,600-65,200-960,00= 55,900 net assets sold

$55,900+$5,500 gain = $61,400 cash proceeds

 

b. $712,200+128,000-49,300-706,800=$84,100 net assets sold

$84,100-72500 cash received =11,600 loss

c. $ 184,900 +16,800=201,700 net assets sold

$488,300 +55,600-201,700-284,400= $57,80 depreciation expense

 

Q5.

a. the expected total direct labor hrs during the period are as follows:

product C: 2600units x 0.5 hrs

1300 hrs

product D: 1200 units x 0.6 hrs

720 hrs

Total DLHs

2020 hrs

 

using these hrs as a base, the predetermined OH rate =$99590/2020=$49.3 /DLH

 

Using this OH rate, the unit product costs are;

 

 

product C

product D

DM

$17.7

27.9

DL

8

9.6

Manufacturing OH

24.65

29.58

Total unit product cost

$50.35

67.08

 

b. The OH rates for each activity center are as follows:

 

Activity center

estimated OH costs

expected Activity

OH rate

machine setups

$8370

270

$31.00

Purchase orders

$81120

`1690

48

general factory

10,100

2020

5.00

 

the OH cost charged to each product is:

 

 

 

product C

product D

 

Activity

Amount

Activity

Amount

machine setups

120

$3720

150

4650

Purchase Orders

630

30240

1060

50880

General factory

1300

6500

720

3600

Total OH cost

 

40460

 

59130

 

Overhead cost per unit:

product C: $40460/2600 units=$15.56 per unit

product D : $59,130/1200 units =$49.28 /unit

 

usinig the ABC costing, the unit product cost of each product

would be:

 

 

product C

product D

DM

$17.7

27.9

DL

8

9.6

Manufacturing OH

15.56

49.28

Total unit product cost

41.26

86.28

 

 

Reminder: Like your HW, pls revise how to explain the difference between the two unit costs. ( using the single OH rate to assign Oh costs is not enough……..)

 

revise your Hw of ch5